Gezegen Alarm Veriyor

Bugün sizlere hem günümüz hem de geleceğimiz için önemli bir konudan bahsedeceğim: Hibrit Otomobiller.

type_fullhybrid.jpg
Hibrit Araç

Hibrit otomobiller, özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda aracın benzin motorunun yerine, elektrik motoruyla çalışmasını sağlayarak, yakıt tüketiminde önemli bir tasarruf sağlayan otomobillere verilen isimdir. Bu otomobillere iki farklı motor yapısı ile birlikte çalışmasından dolayı melez otomobil de denilmektedir. Düşünsenize, bu araçlarda frene her basışınızda araba kendini şarj ediyor…

Artık küresel ısınma çağımızın gerçeği ve bizden sonraki nesiller için de böyle olacak. Dünya’nın ortalama sıcakllığı artıyor, buzullar eriyor, deniz seviyeleri yükseliyor; çaylar, ırmaklar, nehirler ve göller kuruyor, iklimler birbirine karışıyor. Bütün bunlar da tüm canlılar ve tabiat üzerinde fiziki, maddi ve manevi tahribatlara yol açıyor.  Atmosfere salınan karbondioksitin, sanayi devriminden bu yana %40 arttığı Kutup ayıları 3.jpgsöyleniyor jeologlarca. Sadece fosil yakıt kullanımı, fabrika bacalarından çıkan zararlı gazlar, denizlere ve boş arazilere atılan kimyasal atıkların yanı sıra Soğuk Savaş döneminin başından beri birçok ülke tarafından gerçekleştirilen nükleer silah testleri de tabiat dengesinin canına okumuştur. Tabi küresel ısınmanın dünyanın yörüngesindeki, eksen eğikliğindeki değişmeler, Güneş patlamaları ve volkanik patlamalar gibi başka sebeplerinin de olduğu söylense bile, biz insanların masum olduğunu söyleyemeyiz. Uzun zamandır tüm dünyada küresel ısınma ve küresel ısınmanın hem bize hem de doğaya olan etkileri üzerine tüm dünyada sayısız belgesel çekiliyor, konferans düzenleniyor. Bunlar topluluklar ve hükümetler nezdinde farkındalık yaratma ve tedbirler alma konusunda önemli adımlar atılmasını sağladı fakat henüz yeterli seviyede değil. Ancak son dönemde okuduğum ve takip ettiğim kadarıyla ve devrim yaratabileceğini düşündüğüm çok mühim bir o kadar da elzem olduğuna kanaat getirdiğim benzinli ve dizel otomobillerin satışının birçok ülkede yasaklanmaya başlaması ve hibrit otomobillere geçiş konusunda teşvikler, beni fevkalade ihya etti.

Ezcümle, Fransa’da Paris Belediye Başkanı 2020 yılından itibaren şehre dizel araçların girişini yasaklayacaklarını belirtirken, Hindistan ise bu konuda daha hızlı davranıp başkent Yeni Delhi’ye dizel motorlu araçların girişini şimdiden yasakladı. Hollanda ve Norveç meclisleri ise 2025 yılından itibaren ülke genelinde dizel motor araçların satışının tamamen yasaklanması kararı alırken, İran ve Çin gibi enerji devleri ise dizel araç kullanımını azaltmak için elektrikli ve hibrit araçlardaki ver10-year-old-diesel-car-ban.jpggileri %90’lara varan oranlarda düşürdüğünü açıkladı. Ayrıca Meksiko City, Madrid ve Atina belediye başkanları da tüm dizel motorlu taşıtları 2025 itibarıyla tamamen yasaklamayı taahhüt etti. Bunlar biraz geç kalınmış olsa da çok önemli ve kayda değer adımlar bence. Şu an hibrit araçların üretimi çok yüksek olmasa dahi endüstri dumanının tüttüğü birçok lokomotif ülkenin bu tür yasakları ve kısıtlamaları, bu sektörün geleceğinin parlak olduğunu-doğa ve bizler için zaten olması gerektiğini- gösteriyor. Başta OPEC ülkeleri gibi petrolün büyük gelir kaynağı yarattığı ülkelerde ve Türkiye’de bu tür bir yasağın veya kısıtlamanın geldiğini duymadım fakat eminim ki gelecektir ve gelmek mecburiyetindedir. Ülkemizde araştırdığım kadarıyla hibrit otomobiller konusunda sadece ötv indirimi yapılıyor, bunun sevindirici bir adım olduğunu söylemeliyim lakin bu araçların fiyatları indirimlere rağmen epey yüksek. Uzun vadede de umarım yaşlanmadan evvel yollarda elektrikli arabaların vızır vızır geçtiğini görebilirim diyip küçük bir temennimi paylaşayım.

Elektrikli arabalar demişken, elektrikli taşıtların yakın zamandaki bir buluş olduğu düşünülür ancak aslında tarihinin 1837’ye kadar gittiği söylenir. 1837 yılında İngiliz Robert Davidson, bir elektrikli araç yapmıştı. Davidson’un aracı, demir-çinkolu bir akümülatör ile yalın bir elektrik motoruyla çalışıyor ve muasır elektrikli taşıtların bütün temel niteliklerini taşıyordu.

Kurşunlu akümülatörlerin bulunuşuyla, ilk ticari elektrikli taşıt, 1881’de Paris Omnibüs şirketince yapıldı. 1888’de Londra’da ilk elektrikli otobüs çalışmaya başladı. W. C. Bersey’in yaptığı elektrikli taksiler ise, 1897’de kullanıma girdi ve iki yıl kadar çalıştırıldı.

XIX. yüzyılın sonuna doğru, 29 Nisan 1899’da ise Belçikalı Camille Jenatzy tarafından sürülen, mermi biçimindeki La Jamais Contente, 100 km’ye ulaştı ve rekor kırdı. Bu durum, döneminde elektrikli arabalara olan ilgiyi arttırdı. 1900’lerin başlarında Londra, New York ve Paris’te çok tutuluyordu. Ne var ki, içten yanmalı mo

indir.jpg
La Jamais Contente

torun hızla gelişmesiyle, elektrikli otomobiller unutulmaya yüz tutsa da ilerleyen yıllarda birçok elektrikli otomobil firması kuruldu ve kapandı. Bunların ünlülerinden biri olanİngiliz Partridge Wilson 1936’da, 60 volt 324 amper-saatlik bir aküyle saatte 51,5 km’yi bulan bir hıza ulaşan ve bir dolduruşta 100 km gidebilen bir araba yaptı. Bu değerler, söz konusu zamanın elektrikli taşıtları için normal değerlerdi, ama günümüze kıyasla yetersiz kuşkusuz.

Elektrikli özel otomobil alıcılarını olumsuz yönde etkileyen etmenler, ticari amaçlı araçları etkilemedi. Oysa sık sık durup kalkma gerektiren işlerde, şehir içinde seyahatte, elektrikli araçların kullanılması çok daha elverişli olmaktadır.  Tramvay ve troleybüslerin de çok yararlı toplu taşıma araçları olduğu unutulmamalıdır.

Üzücü olan şu ki bugün küresel ısınmayı önlemek için tüm önlemleri en doğru şekilde alsak bile 2100’e kadar dünyanın ortalama sıcaklığının artmaya devam edeceği söyleniyor. Biz bu menfi durumu düşünmeksizin seferberlik içinde üzerimize düşeni yapmalıyız. Birbirimizle olan savaşımızı bırakmalı, doğa ile barışmalıyız.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s