Dünya Temenni Günü: 31.12

Yine bir 31.12 günü. İnsanların doğum günlerinden sonra, içinin bir tuhaf olduğu diğer gün. Kim ne derse desin bu günde insan biraz daha farklı hissediyor. Kimimiz geride kalan 364 günün kısa bir muhasebesini yapıyor zihninde, kimimiz yılların ne denli süratle akıp gittiğine hayret ederek bir iç geçiriyor, kimimizse benim için değişen pek de bir şey yok diğerlerinden çok da farklı olmayan bir gün diyor. Bu ve türevi bakış açılarının hepsi normal. Dünya görüşü, durumlara bakış açısı ve bir şeylere anlam yükleme eğilimi bireyden bireye farklılık arz eder.

2016, hem ülkemiz hem de dünya için pek parlak bir yıl olmadı; bu benim yorumum değil, çoğumuzun ortak kanaâti. Maalesef yine çokça ölüm meydana geldi, kan döküldü, dramlar ve trajediler yaşandı, kavgalar edildi, silahlar çekildi.. Lakin bu 2016’ya özel değildi elbette. Biraz iddialı olacak ama insanlık tarihi de bundan pek farklı olmadı. Ne kadar istense ne kadar çaba sarf edilse de bunların önüne geçemiyoruz ne yazık ki. İnsanlar ve devletler hesap yapmadan, çıkarını düşünmeden yaşayamıyor. Güya hepimiz eşitiz lakin bazıları biraz daha eşit. İnsanlar ve kurumlar doymuyor ve tarih öncesinden 2016’ya hâlâ doymak bilmedik ve birileri zevkü sefa ve refah içinde yaşarken bazılarıysa bir damla suya muhtaç. Sahip olduklarımızın kıymetini onlara artık sahip olmadığımızda anlıyoruz. Ve bence tüm insan âlemi olarak yeterince sahip olamadığımız 3 şey: Sevgi, empati ve paylaşma duygusu. Dünya’nın geçer akçesi ne Dolar ne Euro ne de TL’dir. Her birinin geçmediği yerler vardır yeryüzünde. Fakat yukarıda saydıklarım evrenseldir ve dünyanın her santiminde geçerliliğe muktedir değerdedir.

Yeni bir yılın arifesindeyiz. Takvimleri yenileme vakti, tıpkı kendimizi de yenilememiz ve güncellememiz gerektiği gibi…

Umarım 2017 yılı herkes için daha sağlıklı olarak, mutlulukla ve huzurla geçirdiği bir yıl olur. 2016’nın birçok gününe tatsız bir şekilde uyandık, dilerim ki 2017 bundan farklı bir çizgide olur. Buna hepimizin ihtiyacı var. Unutulmamalı ki insan önce kendiyle barışık olmalı. Tüm hatalarıyla, kusurlarıyla, eksiklikleriyle.. Ancak kendiyle barışık insan, dünyaya da barış tohumları serpebilir. Benim kutsal teslisim yukarıda saydıklarım. Gelin 2017’de her yerde bu 3 şeyi görelim, kokusu buram buram sarsın etrafı. Bu 3 farklı tohum da büyüdüğünde size aynı şekilde karşılık verir: Gülümsemek. Güldürebilen insan, teslisi uygulayabilmiş demektir.

Yıldan yıla bir anda ne değişebilir ki demeyin. Her şey bizim tercihlerimize, gayretimize ve yeterince istememize bağlı. 7.3 milyar insanın her biri hem kendine hem de dünyaya faydalı olmayı gerçekten isteseydi, emin olun tüm sorunlar akıl almaz derecede kısa sürede çözülebilirdi. Lakin biz, mış gibi davranıyor, muş gibi yapıyoruz. Hiçbir şeyden şikayet etmeye hakkımız yok, dünyada iyi veya kötü ne oluyor ve ne bitiyorsa sebebi de sorumlusu da biziz.

Gerçek şu ki; ey insan evladı: dünyayı güzelleştirecek ve değiştirecek güç sende. Sen temenni eden değil, temennileri gerçekleştirecek olan öznesin…

Hepinizi seviyorum, tekrar görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s